Wstęp wolny. Zbiórka przed Kinem Sokół o 16:15 (3 sierpnia 2024)
Aktorka filmowa, teatralna, pisarka i tłumaczka oraz działaczka kultury. Jeszcze w trakcie studiów zadebiutowała w filmie „Wakacje z Madonną” (1985). Wykreowała główną postać, Dankę, a u jej boku zagrał Krzysztof Kiersznowski oraz również debiutujący Andrzej Zieliński. Jedna z bardziej pamiętnych twarzy „filmowego” Starego Sącza.
Znakomita scenarzystka filmowa, znana z takich przebojów filmowych jak „Kogel-mogel” i jego kontynuacje, a także „Nigdy w życiu” czy „Och Karol”. Ponadto producentka filmowa, która ma szczególne miejsce w sercach starosądeczan. Zadebiutowała jako autorka scenariusza do filmu „Wakacje z Madonną” (1985), filmu, który niemal w całości został zrealizowany w Starym Sączu.
Aktor filmowy i teatralny, urodzony w Poznaniu w 1947. Po ukończeniu Wydziału Aktorskiego łódzkiej szkoły filmowej pracował w poznańskich: Teatrze Polskim i Teatrze Nowym. Po przeprowadzce do Warszawy trafił na deski Teatru Studio, grał w zespole Janusza Wiśniewskiego, aktualnie związany z Teatrem Rozmaitości. W filmie po raz pierwszy pojawił się w połowie lat 60. Do najbardziej znanych ról Łotockiego można zaliczyć tą w „Winie truskawkowym” Dariusza Jabłońskiego, a także w „Wiedźminie”, „Janosiku. Prawdziwej historii” oraz filmach: „Bogowie”, „Ślepnąc od świateł”, „Kamienie na szaniec”. W 2016 Łotocki wzbudził sporo kontrowersji wcielając się w rolę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w filmie „Smoleńsk” Antoniego Krauzego.
Lech Łotocki to przede wszystkim jednak dobry duch Peryferiady, z którą poniekąd związał się na początku swojej kariery. Zagrał główną rolę w filmie „Opowieść” Marka Wortmana z 1972 roku, który niemal w całości powstał w Starym Sączu. Już od 1. Peryferiady razem z Lechem Łotockim odtwarzamy jego filmowe spacery po Starym Sączu sprzed ponad 50 lat.